Web Tasarım

Web Tasarım Nedir ?

Web tasarım , bütün dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan teknolojinin bir getirisi olarak bilinmektedir. Hayatımızın her yerinde kullanmakta olduğumuz işlemlerin birçoğu artık web siteleri üzerinden yapılmaktadır. Bu yaygınlığın sonucu olarak da site tasarımları daha çok önem kazanmıştır.

Bu tasarımların gerçekleştirilmesi için alanında uzman kişilerden yardım alınmaktadır. Peki… Nedir bu işlem? Sunulmakta olan herhangi bir projenin veya web sitesinin tasarımının yapılması onun daha gösterişli bir şekilde görülmesi, ilgi çekici görünmesi gibi özelliklere sahip olmasını sağlamak adına yapılan işlemlerdir. Görsellerin ve metinlerin site ziyaretçileri için düzen içinde ve güzellikleri ile sunulması olarak da tanımlanabilmektedir.

Web Tasarımın Önemi Nedir?

 

web tasarım
web tasarım

Web tasarım işleminin birçok önemi bulunmaktadır. Bunların web sitesi sahibi olan firmaların veya kişilerin dikkat etmesi gereken şeyler olduğu unutulmamalıdır.

Bu işlemin yapılması ilk olarak müşterilerin güvenin artmasını sağlayacaktır. Profesyonel olarak yapılmış olan tasarımlarda kişilerin daha kolay ulaşımlarını sağlayacağından kafa karıştıracak durumlardan kaçınılmış olacaktır.

Sitenin tasarımının profesyonel bir kişi tarafından ve düzenli olarak yapılması, arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı ve daha fazla ziyaretçi elde etmenize yol açacaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için tasarım yapan kişilerin arama motorunun tanımlayabileceği şekilde kodlama yapması gerekmektedir. Bu sayede web sitesi görünür hal almış olacaktır.

Site tasarımı müşterilerin sıkılmadan işlemlerine devam etmelerini sağlayacaktır. Sıkıcı bir düzenleme veya karışık bir görüntüde kişiler aradıkları hizmetlere ulaşamadıklarından site tercihlerini değiştireceklerdir. Bunun gerçekleşmemesi adına tasarımın dikkatli şekilde yapılması gerekmektedir.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım yapılırken bilinmesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Öncelikli olarak bilinmesi gereken en önemli şeyin nasıl yapılacağı olduğu bilinmektedir. Bu işlemin tamamlanması için birçok aşamanın tamamlanması gerektiği bilinmektedir. Bu aşamalar şu şekildedir:

  • Projenin Belirlenmesi: Web sitesinin yapılış amacı belirledikten sonra nasıl bir proje üretileceği belirlenmesi gerekmektedir.
  • Kurumsal Kimlik Çalışması: Firmanın logosu, renkleri ve bunun gibi özelliklere uygun olarak tasarım yapılması gerekmektedir.
  • Grafik Tasarım Çalışması: tasarım için en önemli adımın görsel olarak tasarımıdır. Bu işlemi de grafikler ile sağlanmaktadır.
  • Web Sayfalarının Kodlaması: Çeşitli program dilleri kullanılarak yapılan bir işlemdir.
  • İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyonu: Web sitesi sahibinin tasarımcıya bağlı kalmadan içerik ekleme veya çıkarma işlemini yapmasını sağlamaktadır.
  • Web Sitesinin Test Süreci: Bu sayede sitede eksik veya fazla yapılmış olan içerikler belirlenir.
  • Web Sitesinin Yayınlanması

Web Tasarım İçin Gerekli Unsurlar

Web tasarım işleminin yapılması için uygulanmakta olan birkaç unsur bulunmaktadır. Bu unsurların bulunması site tasarımının yapılması için oldukça önemlidir.

Düzen bu unsurlardan ilkidir. Düzenin sağlanmış olması sitenin ziyaretçileri için oldukça önemlidir. Göz yormayacak şekilde olmalıdır. Renk seçimi ile sitenin kurumsal özellikleri ön plana çıkarılabilir. Dikkat çekici olacak özelliklerine katkı sağlayacaktır. Grafiklerin düzenlenmesi ise site girişinin yavaşlatmayacak özellikte olmasıdır. Yazı tiplerinin de web sitesinin görünümünün yanı sıra kalitesi için de oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Son olarak ise site içeriklerinin dikkat çekici ve amaç ile ilgili olması gerekir.

Web Tasarım Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Web tasarım işlemi sitelerin tercih edilme oranlarını artırmak için oldukça önemlidir. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır. Sitenin tasarımına ne kadar önem verilmiş ise o kadar çok etkileşim aldığı görülmektedir. Bu nedenle önem gösterilmesi gerekmektedir.

Site yazılımlarının özgün bir şekilde olması çok önemlidir. Bu sayede farklılıkların ziyaretçileri daha çok çekecek özelliklerde olduğu bilinmelidir. Sitenin kullanıcı dostu olması gerekir. Bu durumun sağlanması için yapılacak olan ise doğru şekilde kodlanmış olması gerekmektedir. Görsellerin özel seçilmiş olması siteyi ziyaret eden kişilerin daha uzun süre site içerisinde bulunmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra da daha fazla etkileşim ile kazanç elde edilmesine katkı sağlayacaktır.

En İyi Web Tasarımın Özellikleri

Web tasarım yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedilmişti. Sırada en iyi olanın nasıl olması gerektiği bulunmaktadır. Tasarımın taklit olması etkileşimin beklenen seviyede olmamasını sağlayacaktır. Bu nedenle özgün olan içeriklerin bulunması gerekmektedir. Bu gibi işlemleri yapmadan sitemiz üzerinde araştırılması oldukça yarar sağlayacaktır. En özgün ve en benzersiz içeriklere sitemiz üzerinden ulaşabilir ve bunların nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler edinme imkanı elde etmiş olursunuz.